Basınca Dayanıklı Çelikler

kazansaci -galvanizcelik

Basınca Dayanıklı Çelikler

P grubu kazan sacları endüstride basınçlı kap çelikleri yani basınca dayanıklı çelikler olarak adlandırılır. Diğer  s235 , s275 ve s355 nazaran daha iyi kaynaklanabilir olmasıyla ön plana çıkar. Kesiti 25 mm’den daha küçük olan saclarda kaynak işlemi sırasında ısı tesirinde kalan bölge anlamına gelen ITAB bölgelerinde sertleşme eğilimine rastlanmaz. Bu sayede farklı kaynak teknikleri ile sorunsuz bir şekilde kaynaklanması mümkündür. 25 mm’den büyük kesitli olanlarda kaynak sırasında ITAB bölgesinde sertliğin arttığı fark edilmiştir. Bu durumun avantaja çevirmek için kaynak öncesinde ön tavlama işlemine tabi tutulur. İhtiyaç olursa kaynak sonrasında giderme gerilim tavlaması da yapılabilir. Sacların kaynaklanma yeteneklerinde ısıl işleme göre artma ya da azalma meydana gelebilir.

P gurubu kazan sacları – basınca dayanıklı çelikler yüksek sıcaklık altında kullanıldıklarında dayanıklılıklarını korurlar. Yüksek basınca maruz kaldıklarında bile iyi plastisite ve tokluk değerlerine sahip olurlar. Kolaylıkla deforme olmazlar. basınca dayanıklı çelikler özellikleri sayesinde uzun süre bozunmadan dayanabilirler.

Sanayide birçok farklı alanda kullanılan kazan sacları farklı bileşenler içerir. Bileşimdeki karbon miktarı arttırıldığında sertlik ve dayanım değerlerinin arttığı gözlenmiştir. Malzeme sertliğinin artması kırılma gibi istenmeyen bir duruma neden olabileceğinden bileşime alaşım elementleri ilave edilir. Bu sayede malzeme farklı sıcaklıklarda uzun süre kullanılabilecek kadar iyi bir hale gelir.

P235GH

P235GH malzeme EN 10216-2 standardında alaşımsız çelik olarak belirtilmiştir. Endüstride kazan üretimi sırasında yardımcı parça olarak görev alır. Ortalama 150-200oC sıcaklıklara çıkıldığında bile bozunmadan dayanır. Buhar kazanları imalatında kullanıldığında daha yüksek sıcaklıklarda sorunsuz kullanım sağlamıştır. Soğuk şekillendirmeye elverişli bir malzeme olduğundan kolay işlenebilir. Bu malzemeyi 6335 koduyla ülkemizde sadece Erdemir’in üretmektedir.  Ürün kataloğunda bu kod yüksek sıcaklık ve basınç altında kullanıma uygun kazan çelikleri olarak tanımlanmıştır.

P265GH

Genellikle petrol, gaz ve kimya endüstrisinde kullanılan P265GH, dikişsiz çelik boru malzemesidir. 450 oC sıcaklıklardaki çalışma alanlarında kullanılabilir. Bu sıcaklıklara dayanabildiği için kazan ve boru üreten tesislerde tercih edilmektedir. P235GH malzemesi ile kıyaslandığında kimyasal özelliklerinin benzer olduğu görülür. Ancak içerisindeki karbon oranı daha fazlayken, mangan oranı daha azdır. Manganın faydalı etkileri karbon oranı arttırıldığında ortaya çıkar. Bu sayede çelikte olması tercih edilmeyen süneklik azalır ve dayanım artar. Buna bağlı olarak çekme dayanımı da daha yüksektir. İçerikteki mangan oranının arttırılması malzemeden daha iyi verim alınmasını sağlar.

P355GH

Basınçlı kaplar ve sıcak sıvı taşıyan boruların üretiminde P355GH malzemesi kullanılır. Bu malzeme kaynak yapılabilirliği iyi çeliklerdendir. Bileşimindeki karbon ve mangan oranları P265GH malzemeden yüksektir.

Satın alacağınız malzemeyi seçerken kullanım yerinize uygun olmasına dikkat ediniz. Örneğin çok yüksek sıcaklıklarda kullanacağınız basınçlı bir kap üretecekseniz P235GH malzemesini almanız işinizi görmeyecektir. Malzeme seçimi konusunda kararsız kaldıysanız firmamızdan destek alabilirsiniz. Alanında deneyimli mühendis kadromuzla en iyi malzemeyi seçmenizi sağlayabiliriz.

Yüksek Basınç Altında Kullanıma Uygun Alaşımsız Kazan Çelikleri

Kimyasal Bileşim (%)

Mekanik Özellikler