Alçıpan Profil Ebatları Ve Kullanım Yerleri

Alçıpan Profil Ebatları Ve Kullanım Yerleri

Alçıpan profiller asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme sistemlerinde iyi sonuçlar veren bir malzemedir. Alçıpan Profil ebatları standat bir yapıya sahiptir. Farklı alanlarda pratik kullanım sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Kullanıldığı yere kolaylıkla uyum sağlar. Aynı zamanda dış etkilere karşı dayanıklı bir malzemedir. Yüksek korozyon direnci göstermesi sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Monte edilmesi ve sökülmesi son derece kısa sürede yapılabilir. Ekonomik malzeme arayışı içinde olanlar için bu malzemeyi almak mantıklı olacaktır. Alçıpan profilleri duvar U, duvar C, tavan U, tavan C ve köşe profilleri olarak farklı kategoriler içerisinde değerlendirilir. Yangın önleyici, duvar yükseltici ve ısı ve ses yalıtımı sağlama özelliği vardır. Uygulamanın yapılacağı alanın boyutuna göre farklı ebatlarda malzeme imal edilebilir.

Alçıpan Profil Kullanım Yerleri

Alçıpan profilleri avantajlı özellikleri sayesinde çeşitli alanlar için tercih edilen ilk malzemedir. En çok çatı, dış ve iç cephe ile tavan kaplaması uygulamalarında kullanılır. Buna ek olarak izolasyon işlemlerinde de iyi sonuç verir. Prefabrik ve betonarme yapılarda dayanıklılığı arttırır. Farklı hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır. Alçıpan profil tesisat boruları ve kabloların gizlenmesini de sağladığı için mekana dekoratif bir hava katar.

Duvar U profilleri uygulaması malzemeyi yatay şekle getirerek yapılır.  Bölme duvar sistemleri uygulamalarında çerçeveyi oluşturmak için kullanılır.

Giydirme duvar ve asma tavan uygulamaları için bu malzemeden yararlanılır. Kullanılacağı yere göre sağlamlığı arttırmak için profillerin her iki yüzüne ya da tek yüzüne alçı levha vidalanır. Duvar C profilleri ise dikey destek olarak görev alır. Alışveriş merkezleri, oteller, çok katlı binalar ve benzeri büyük alanlar için tercih edilir. Her türlü iç mekana rahatlıkla uygulama yapılabilir. Tavan U ve tavan C profilleri asma tavan yapımında kullanılan malzemelerdir. Taşıyıcı olarak kullanılmasa da asma tavanın dengeli bir şekilde durmasına yardımcı olur. Köşe profilleri alçı sıva uygulaması sırasında duvar köşelerinde tercih edilir. Asma duvar uygulamalarında köşelerin dik kalmasını ve darbe dayanımına karşı dayanıklılığı arttırmayı sağlar.

Alçıpan Profil Ebatları

 

Profil Adı Ölçüler (mm) Kalınlık (mm) Uzunluk (mm)
Duvar U Profili 27x100x27 mm 0,5-0,6 mm 3000-4000 mm
Duvar C Profili 24x60x27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Tavan U Profili 26×28,5×26 mm 0,5-0,6 mm 3000-4000 mm
Tavan C Profili 27x60x27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Köşe Profili 27×27 mm 0,4-0,6 mm 3000-4000 mm
Delikli KöşeProfili 25×25 mm 0,3-0,4 mm 3000-4000 mm

 

Satın alacağınız ürünün TSE kurallarına uygun üretilmesi önemlidir. Firmamızdan satın alacağınız ürünler gerekli kalite belgelerine sahiptir. Alçıpan profiller hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.